بدمست

گفت که دیوانه نه ای لایق این خانه نه ای

بدمست

گفت که دیوانه نه ای لایق این خانه نه ای

تفکر یا تقلید؟

چهارشنبه, ۱ دی ۱۳۹۵، ۱۰:۳۵ ق.ظ

دانشمندان تعدادی میمون را در یک قفس انداختند، و چند موز به سقف آویزان کردند سپس نردبانی زیر موز ها گذاشتند تا میمون ها برای دستیابی به موز ها از آن استفاده کنند.

زمانی که اولین میمون برای دستیابی به موز از نردبان بالا رفت تا موز را بردارد روی سر بقیه میمون ها آب ریخته شد، میمون ها دوست نداشتند خیس بشوند.

بعد از چندین بار تکرار این موضوع میمونها فهمیدند بین بالا رفتن از نردبان و ریختن آب بر سرشان ارتباطی وجود دارد برای همین از این به بعد اگر میمونی سعی داشت از نردبان بالا برود و موز بردارد به محض اینکه قصد بالا رفتن از نردبان را داشت بقیه میمون ها جلوی اون رو می گرفتند و اون رو به زمین می نداختند حتی کتکش هم می زدند، تا خیس نشوند، این ماجرا چندین بار تکرار شد سپس دانشمندان یکی از میمون ها را برداشتند و میمونی جدید به جای آن گذشتند، میمون تازه وارد و از دنیا بی خبر تا از نردبان بالا رفت توسط بقیه میمون ها به پایین کشیده شد.

او می دید هرمیمونی که قصد بالا رفتن از نردبان را داشت بقیه او را به پایین می کشند و کتکش می زنند، به همین علت او از بقیه الگو برداری کرد و در کتک زدن میمون هایی که قصد بالا رفتن از نردبان را دارند مشارکت کرد.

میمون جدید نمی دانست چرا نباید از قفس بالا رفت، او هیچ وقت در قفس خیس نشده بود ولی چون می دید بقیه میمون ها اینکارو می کنند و نمی گذارند میمونی از نردبان بالا برود او هم اینکار را می کرد.

چند روز بعد میمون دوم با میمونی جدید جایگزین شد و این قضیه تکرار شد، به همین ترتیب همه میمون ها با میمون جدید جایگزین شدند، حالا دیگر هیچکدوم از میمون ها خاطره خیس شدن را ندارند، ولی از میمون های قدیمی یاد گرفتند که نگذارند میمونی از نردبان بالا برود، دلیل آن را نمی دانند، آنها از میمون های قدیمی الگو برداری کردند بدون اینکه علت آن را بدانند.

انسان ها نیز مانند همان میمون ها از گذشتگان خود الگو برداری می کنند؛ گذشتگانی که از طوفان و زلزله و رعد و برق می ترسیدند و برای اونها دلیلی نداشتند آنها را نشانه خشم خدا می دانستند؛ مردمی که میکروب ها را نمی شناختند، علتی برای مریضی و عفونت و فاسد شدن مواد غذای نداشتند آنها را نشانه های شیاطین، ارواح و جن می دانستند.

*از رسیده های تلگرامی

بسیاری از رسومات و باورهای ما میراث خرافه پیشینیان ماست! شک کردن نخستین گام درست اندیشیدن است. 

خلق را تقلیدشان بر باد داد

ای دو صد لعنت بر آن تقلید باد

{امامنا مولانا}

 

نظرات (۳۳)

اتفاقا منم چند نمونه از این مدل تقلیدا رو از دوستم شنیدم که خیلی واسم جالب بود... مثلا تسبیح چرخوندن یا اینکه چرا میگن همه دونه های انارو باید بخوری چون یه دونش بهشتیه!!! مرسی خیلی خوب بود.
پاسخ:
و خیلی چیزای دیگه،
استخاره، فال، عطسه، آب ریختن پشت آدمی که میره، صدقه برای رفع بلا ...
اینا تا اون موقعی که به عنوان یه رسم هستن موردی نداره، هر چند که سرچشمشون و چگونگی به وجود اومدنشون زیر سوالن ... داستان از وقتی شروع میشه که بهشون باور پیدا میکنی!
وقتی تفکر جای تقلید را می گیرد همه چیز به فنا می رود.

پاسخ:
عمق نفوذ خرافات خیلی خیلی زیاده!حتی توی نا خودآگاه ما
جنگ هفتاد و دو ملت همه را عذر بنه
چون ندیدند حقیقت ره افسانه زدند 

حافظ 

:)
پاسخ:
آسمان بار امانت نتوانست کشید
قرعه کار به نام من دیوانه زدند!
عالی بود... دم شما گرم
پاسخ:
سپااسس
۰۱ دی ۹۵ ، ۱۵:۳۱ نیمه سیب سقراطی
این وسط یکی هم بیاد فکر کنه هزار جور برچسب بهش میچسبونن !
اصلا معلوم نیس با خودمون چند چندیم ؟
جهل چیه مگه ؟ همیناست دگ ...

+ یادمه یه آزمایش زندانی و زندانبان هم قبلنا گذاشته بودین اونم هم خیلی جالب بود هم یه جا اساسی به دردم خورد ؛) 
پاسخ:
اررره,
دقیقا از جهله که ادم به خرافه روی میاره!
+معروف به ازمایش زندان استنفورد بود,عالیه,ذات بشرو قشنگ نشون میده!
یه مدل ازمایش این طوری روی ادما هم انجام دادن ؛توی مطب دکتر وقتی یه بوق میزدن همه از جاشون بلند میشدن ؛بعد ادم جدیدی که وارد میشد دوسه تا بوق اولو بهش بی توجه بود اما بعد اون  همرنگ جماعت میشد ؛البته به نظر من این سیستمی بودن بشر و کلا موجودات و اینا یه جور سیستم دفاعی هم محسوب میشه و لازمه ؛ولی نمیشه به همین یه مورد تکیه کرد
پاسخ:
آره، اون کلیپ و دیدم این پست رو نوشتم.
سیستم دفاعی تا اون موقعی خوب بود که رو میمونا آب میریختن، بعد از اون کاربردی نداره، داستان یه سری رسمو رسومات ماست، تا وقتی رافع یک نیاز هستن خوبه، بعد اون، بیخودن!
میدونی چیه ؟ مشکل اینجاست که تو جامعه ما اگه تقلید نکنی اگه مثل بقیه نباشی اگه بخوایی با روش خودت زندگی کنی و راه خودتو بری عقب میمونی کشور های دیگه رو نمیدونم ولی ایران اینجوریه ...
بارها و بارها بهم ثابت شده و دلمم خیلییی پره 
چه میشه کرد وقتی حاظر نیستن به خودشون زحمت تغییرو بدن ؟
پاسخ:
به نظر من راه پیشرفته،  این که تقلید نکنی و مث بقیه نباشی! البته خیلی سخته، اولش تمسخر و بعد تهدید ولی بعدش جواب میگیری وقتی خروجی کاراتو میبینی...
مثلاً یکی دو تا از رفیقای ما که دنبال ارشد و دکتری نرفتن، اوضاعشون خیلی بهتر از بقیست!
۰۲ دی ۹۵ ، ۰۰:۲۸ نار خاتون
احتمالا اگه کوتاه نمیومد یکیشون زیر بار کتک کشته میشد...
آشناست این ماجرا...
پاسخ:
داستان مملکت ماست کلا
:دی
کی فرقش و میفهمه؟!
ما هنوز نتونستیم تقلید واضح و اگاهانمون و کنار بزاریم چه برسه به تقلید ناخوداگاه و ندانسته ..
پاسخ:
ایشالا که یه روزی بشه و تا وقتیاین اتفاق نیافته روزگار ما همینه
کسایی هم که تقلید نمیکنن مورد تمسخر قرار میگیرن. وای بر هر دو گروه!

در مورد ترس از زلزله و سیل و طوفان و اینا
همه ی ما یه حافظه ی مشترک بین خودمون با گذشتگان از آفرینش انسان به این ور داریم
طوفان نوح به خاطر خشم خدا به وجود اومد و همه انسان ها به غیر از نوح و خانوادَشو از بین برد. طوفان و سیلی که کل کره زمینُ ناپدید کرد ببین چقدر وحشتناک بوده. اون ترس و وحشتی که بوده توی حافظه ی انسان هایی که توی کشتی بودن به نسل های بعد و ما رسیده. هرچند ما اونجا نبودیم هرچند ریشه ترس خودمونو نمیدونیم دلیلش همون حافظه ی مشترکمون هست که در ناخودآگاهمون جا خوش کرده. مگه ما از نسل فرزندان نوح نیستیم اون ترس از اجدادمون بهمون رسیده.

البته در مورد طوفان نوح و خشم خدا باید بگم که طوفان نوح هم دلیل علمی داره و خداوند از اون اتفاق برای خشم خودش استفاده کرده.

پاسخ:
این داستان کشتی نوح و اینارو که گفتی جدی قبولشون داری؟!
تو برای انکارِت دلیل بیار
پاسخ:
1_ تصور کن موریانه، دارکوب و ... اینا تو کشتی نوح بودن!
2_ همه آدم ها بد، حیونا چه گناهی کرده بودن باید قتل عام میشدن فقط دوتاشون زنده میموندن!
3_ پراکندگی بعضی حیوونا مثل کانگورو و  پلاتیپوس فقط مختص به یه ناحیه جغرافیایه مثل استرالیست! اونوقت مثلاً کانگورو بال در آورده یا شنا کرده از خاورمیانه تا قاره استارلیا؟!
4- تمدن های بشری قبل و بعد از تاریخ منتسب به طوفان نوح در قاره های دیگه جهان به حیاتشون ادامه دادن! و دوباره این مسئله مطرح میشه که چرا پیامبرها فقط در خاورمیانه ظهور کردن؟! اسکیموها، قبایل سرخ پوست آمریکای شمالی، بومی های استرالیا هیچ وقت پیامبری نداشتن!
.
.
.
.
  
1.[اگه به خداوند اعتقاد داشته باشیم همه اینا امکانپذیره]
دارکوبُ میتونستن بذارن توی قفس!
جسم بعضی حیوانات میتونن سالها بعد از مرگ دوباره زنده شن و به زندگی ادامه بدن
2.گوسفند چه گناهی کرده که باید قربانی بشه؟ پس اونموقع هم مشمول همون قوانین شدن!
3.انتقال حیوانات از یه نقطه به یه نقطه دیگه با امکانات محدود اون زمان شاید سخت بوده ولی غیرممکن نبوده از طریق خشکی و دریا (با کشتی) میتونستن. مگه نه اینکه انسانها در نقاط مختلف پراکنده شدن سفیده ها یه قسمت، سیاه ها، و و و نمیتونن با خودشون حیوانیُ همراه ببرن؟
4.شرایط محیطی صد در صد روی انسان تاثیر میذاره روی رشد فرهنگ تمدن ...یعنی بعد از طوفان نوح انسان هایی که توی مکان هایی که قبلا برای خودشون تمدنی داشته نمیتونن زندگی کنن؟ و تاثیر بپذیرن؟ میتونم بپرسم کدوم تمدن ها بوده؟؟؟ میخوام بخونم در موردشون
پیامبرها در خاورمیانه ظهور کردن چطور به کشورهای دیگه هم رسیده؟! ما مسیحی و یهودی و ادیان دیگه در کل جهان داریم


پاسخ:
1- اعتقادات نباید باعث بشن شما زیر سوال ببری منظق رو که، در واقع به قول راسل:انسان جایی صحبت از اعتقاد و ایمان میکنه که منطق و علم راهی به اونجا پیدا نمیکنه! الان کانگرو، کوالا بعد مرگ زنده میشن، پاندا... اینا مختص یه منطقه جغرافیایی خاص هستن تو دنیا.
2- اون گوسفندو و گلستان شدن آتیش و ... اینا هم همش داستان های خاص خودش رو داره. کلا نبوت داستان خودش رو داره. علم و داستان تکامل میگه ما از نسل میمونیم، میمون نئاندرتال یه نسل قبل ما بوده و بعد انسان به وجود اومده، ادیان ابراهیمی میگن، خیر! انسان از نسل حضرت آدمه و از بهشت هبوط کرده روی زمین!
3- انتقال حیوانات سخت نبوده، غیر ممکن بوده! چون وسیله ای برای جابجایی نبوده! کریستف کلمب 600 ساله قاره آمریکارو کشف کرده، یعنی در واقع بشر 600 ساله تونسته از عرض یه اقیانوس رد بشه و این در حالی که شما داری در مورد حداقل 3000 سال پیش و کشتی حضرت نوح صحبت میکنی!
ضمناً تا اونجایی که من یادمه، همه مردن رو زمین ... پراکندگی کجا بوده، مگر اینکه نوح فقط تو خاورمیانه بوده باشه و بقیه قسمت های زمین پیامبر نداشته باشن! که نداشتن!!!
4- راجع به تمدن های پیشاکلمبی و معروفترینشون ، تمدن "مایا" میتونی بخونی که واسه آمریکای جنوبی... برای من سواله چرا این ها هیچ پیامبری نداشتن؟!! ضمنا حتی تو خاور دور تو آسیای خودمون هم چنین چیزی نداریم، حتی بودا هم ادعای پیامبری نکرده، این اتفاقات مختص خاور میانس!
5- خوب چون ظهور تمام پیامبرها از خاور میانه بوده، محدوده عراق شام عربستان مصر و فلسطین ایران و ... ، همه 124000  اینجا مبعوث شدن، چرا کسی تو آمریکای جنوبی مبعوث نشده، تو آمریکای شمالی چی، استرالیا چی؟!!! یهودیت مسیحیت و اسلام که همه جا هستن از خاورمیانه صادر شدن، خود به خود به وجود نیومدن که! 
به جمله زیر دقت کن:
"وقتی مروجین مذهبی به سرزمین ما آمدند، در دستشان کتاب مقدس داشتند و ما در دست زمین هایمان را داشتیم، پنجاه سال بعد ما در دستمان کتاب مقدس داشتیم و آنها زمین های ما را داشتند" (جومو کیانتا، اولین رییس جمهور کنیا پس از استقلال) 
اسپانیای ها، انگلیسی ها و همه استعمارگرا با کتاب مقدس و صلیب رفتن جلو! واسه همینه که همه دنیا پخش و پلا یهودیت، مسیحیت و ... پیرو دارن
 بعضی پستات انقدر خوبن که اعصاب ادمو خرد میکنن واقعا!
من ادمیم با کلی از این باورهای ته نشین شده بخاطر محیطی که توش بزرگ شدم اما زیاد خیلی زیاد این سوالو از خودم میپرسم که اگه نکنیم اگه اینطوری فکر نکنیم چی میشه....
من به شخصه اعتراف میکنم گاهی از رسوب این همه باور ته وجودم احساس سنگینی میکنم...
احساس امنیته بدمسته بعضی وقتا!تا وقتی در ساحل امن ندانستن نشستی خطر دریای پر تلاطم دانستن رو به جون نمیخری!
پاسخ:
چرا اعصابت خورد میشه آخه، خاک شیر بخور :))
یه قسمتیش احساس امنیته، یه قسمتیش پذیرفته شدن از طرف جامعس و هنجارهاش ولی...
ولی بخاطر ضعیف بودن آدمه، بخاطر اینکه دستاویز داشته باشه، یه منبعی که فکر کنه همیشه هواشو داره ... 
شاید خارج از بحث باشه سوالم اما یه سوال؟! 

تو معتقدی که قرآن قصه ست؟! 
پاسخ:
منو وارد مسائل حاشیه ای نکن :))
بحثم اینه که مطلق صحبت کردن کار علم نیست!

فکر میکنی مثلا علم انسان چقدر پیشرفت داره که بتونه به همه چی جواب بده؟ دنیا پر از اسرار هستش علم انسان در برابرش سنگ ریزه هم نیست
چون علم نمیتونه پاسخی بهشون بده یعنی دروغ هستن یا باید رد بشن؟ اینکه کاملا بی منطقیه
اصلا شما درست میگی من خودم کلی سوال واسم پیش میاد وقتی به بطن قضیه میرم توی دلم کلی شک به وجود میاد مجبور میشم دست نگه دارم چون همون علمی که میگی نمیتونه جواب بده حتی اون سوالای بی جوابم قانعم نمیکنن که دست از اعتقادی که دارم بردارم

"علم و داستان تکامل میگه ما از نسل میمونیم، میمون نئاندرتال یه نسل قبل ما بوده و بعد انسان به وجود اومده، ادیان ابراهیمی میگن، خیر! انسان از نسل حضرت آدمه و از بهشت هبوط کرده روی زمین!"

در سوره هود/61 و فاطر/11 و حجر/26 و رحمن/14 آفرینش انسان با تعبیرهای زمین، خاک، گِل، گِل خشک مانندِ سفال ذکر شده است. این آیات به مراحل پیدایش انسان ابوالبشر حضرت آدم ع اشاره دارند. دسته دیگری از آیات قرآن فرقان/54و نحل/4 و یس/77 و دهر/2 پدیدایی انسان را از آب، نطفه بیان می کند که اشاره به منشا آفرینش سایر انسان ها دارد. بنابراین مبدا آفرینش همه انسان ها در ابتدا از خاک و پس از آن به طور طبیعی از نطفه است.بنابراین آفرینش انسان ها مستقل از سایر موجودات است.
کتاب روانشناسی در نهج البلاغه/دکتر مسعود آذربایجانی-محمدصادق شجاعی

قضیه نئاندرتال ها هم فرق می کنه
انسان ها از نظر ظاهری شبیه اونها بودن یکی از شباهت هاشون هم مدل بینی و پوموییشون بوده ولی با گذشت زمان انسان ها با توجه به تغییر شرایط زندگیشون تغییر کردن ولی میمون ها به همون شکل خودشون باقی موندن چون میمون بودن حیوان بودن نه انسان!. واقعا فکر میکنی ما میمون بودیم؟ خیر
وقتی کسی از اعضای بدنش وچیزهایی که داره استفاده نمیکنه با مرور زمان از دستشون میده. مثلا کسی که حرکت نمیکنه به مرور پاهاش خشک میشه انسانها هم به مرور تغییر کردن. مثلا تصورکن انسان دم داشته آیا اگه از دمش استفاده میکرده میمون بود دمشُ از دست میداد؟

اگه ما از نسل اون میمون ها هستیم پس قضیه آفرینش آدم کلا نفی میشه. پس آدم کی بوده؟ قبری که ازش وجود داره کیه؟ [حتما قبرشم الکیه دیگه نمیدونم به چی باور کنم]

در مورد قوم مایا خودِ تمدنشون پر از شبهه ست که اصلا از کجا به وجود اومده! تمدنشون خودش نیاز به بررسی داره

الان شما میگی قرآن از کجا اومده؟ پیامبرا کی بودن؟ دلیل اینکه فقط توی خاورمیانه ظهور کردن چی بوده؟یعنی دروغن؟ پس چطور پیامبری که چوپان بوده تونسته اینقدر توی دنیا نفوذ کنه و بعد از گذشت این همه سال تاثیرش پابرجاست؟ چه قدرتی پشتشه؟ چرا نوح هنوز اسمش هست؟
هر وقت تونستی به اینا جواب بدی قانع کننده باشه میتونی ادعا کنی که اون اعتقادات میلنگن
حرفات منطقیه سوالاتت نیاز به جواب داره ولی دلیل نمیشه اون اعتقاداتَم بدول دلیل کافی زیر سوال ببری


پاسخ:
علم اگه توضیحی برای مسئله ای نداره، دلیلش اینه که زمانش نرسیده و در واقع دانش بشر به اون حد نرسیده! بشر سیصد ساله که فهمیده زمین مرکز هستی نیست! صد ساله تونسته پرواز کنه! چهل ساله روی ماه قدم گذاشته، سی چهل ساله کامپیوتر و اینترنت و راه اندازی کرده! چهل سال! 
علم کارش با شک و تردید صحبت کردنه، مطلق صحبت نمیکنه، این مطلق صحبت کردن و صفر و یک بودن کار دین و مذهبه!
- خوب منم همینو گفتم که علم میگه از تکامل و فرگشت گونه ای خاص از جانداران بوجود اومدیم، ادیان چیز دیگه ای میگن!من نمیگم بابا این دیگه همه دانشمندا میگن، این دیگه چیزی نیست بشه سرش بحث کرد!!! بله ما میمون بودیم! پ ن پ یکدفعه یکی از آسمون اومده رو زمین و حوا رو آورده و بچه هاش همینجور زیاد شدن و همه جای کره زمین رو گرفتن! باز هم یه حرف راسل رو تکرار میکنم: 
(اکثر مردم ترجیح می دهند فرشتگانی سقوط کرده باشند تا شامپانزگانی تکامل یافته!
به همین سبب به مذهب, بیشتر از علم علاقه مندند.)
- قوم مایا یکی از اقوام، پیشا کلمبی هستن، بقیشون چی، اونوقت اینا برای ما شبهن و اینکه یکی از آسمون بیاد و نسل و ادامه بده شک و شبهه ای نداره! و یا اینکه اینقدر بارون بیاد که سطح آب اقیانوس ها اینقدر بالا بیاد که هر کی تو ارتفاعات هم بره باز هم غرق شه! اینا شک و شبهه نداره! بیشتر شبیه چند میلیون سال پیش و فرایند به وجود اومدن دریاهاست!
- الان اسم اساطیر یونان نیست، اسم رستم نیست، اسم الهه های هند و یونان ....هرکول و شیوا نیست؟ چون اینا اسمشون هنوز هست یعنی زمین رو دوش هرکول بوده، یا مثلا شیوا با شیش تا دست وجود داشته؟! یا رستم با دیو سپید جنگیده! 
من راجع به ادیان و پیامبرها نمیگم وجود نداشته ولی اینقدر با یقین صحبت نمیکنم که بگم هرچی گفتن درسته و وحی منزله، چیزی که با منطقم سازگار نیست خوب میگم نیست و غیر منطقیه
۰۶ دی ۹۵ ، ۱۸:۰۸ . زیزیگلو
عهه... هنوز مینویسی؟
ورد پرس نیستی که...

هیژده کو؟ انقدر بدم میاد اینایی که زن میگیرن/شوهر میکنن دیگه وب نمینویسن... یعنی کلا از جمع جدا میشن... کلا دیگه اون فرد سابق نیستن... 
بهش بگو بیاد بنویسه! باشه؟!
پاسخ:
آخرین نفساست دیگه،
هیجده بد جوری درگیر زندگی شده دیگه، هست. خیلی سرش شلوغه، یه کاری گرفته که تو شهر دیگس، خیلی خیلی درگیر، پیغامتو بش میرسونم زیزی
علی رغم تمام وقت هایی که در بحثا سکوت میکنم و بیشتر گوش میدم اما دوست داشتم چندتا جمله رو بگم. 
اول اینکه مطلب فوق العاده قشنگ و آموزنده ای بود. اما خب بحث تو کامنتا شیرینی شو خراب کرد. راجب جد انسان ها و اون فرضیه میمون ها به نظرم نمیشه نظر،قطعی داد. من خودم یک روز با استاد مون در این مورد صحبت کردیم و هردو مون این اتفاق نظر رو داشتیم که کجای این دوتا باهم تناقض داره.؟ دانشمندان علوم زیست اعتقاد دارند انسان ها از نسل میمون ها هستند خب اوکی. دانشمندان علوم دین هم اعتقاد دارند از نسل آدم و حوا خب اوکی. به هرحال آدم و حوا هم بوجود اومدن کالبد جسمیشون فرآیندی داشته و از کجا معلوم همین فرآیندی که ما میگیم نبوده باشه یا از کجا معلوم اصلا این فرضیه و نظریه تا چند سال دیگه ثابت بمونه؟!  
فکر کنم اعتقاد به خداوند برای تمامی این ها کافی باشه. مسئله مهم اینع که فهمیدن این که ما از میمون بوجود اومدیم یا چیز دیگر به انسان کمک خاصی نمیکنه اما مهربانی عطوفت چرا. چیزی که با این بحث ها و جدل ها از بین میره و اینم بگم که دین اون چیزی نیست که من میبینم الان در جامعه پس نمیشه با این جملات قصار که دین و مذهب تضاد با عقل و منطق اونو زیر سوال برد به هرحال نظرات متفاوته ولی بنظرم اینا فرعیاته بیشتر تا اصلیات. :)
پاسخ:
بحث شیرینه همیشه تلخی نداره که، البته تا زمانی که چهار چوب منطقی و اخلاقی رعایت بشه.
البته در این زمینه ها تجربه نشون داده به نتیجه روشنی نمیرسه، چون معمولا دو طرف از مواضعشون کوتاه نمیان و بجای دقیق شدن و ریز شدن پیشاپیش دارن جواب هارو حاضر میکنن، توجیه هارو ردیف میکنن تو ذهنشون.
حرف منم همینه، حرف علم هیچوقت ثابت نیست، چون در حال پیشرفت و گسترشه، ولی دین و مذهب ثابته!مطلقه و معتقده نقصانی نداره! علم هیچوقت همچین ادعایی نداره! 

بدمست خیلی بحث برتری نیست اینها هرکدوم یه راهن...علم...دین...و خیلی دستاویز های دیگه هرکدوم یه راهن واسه زندگی کردن تویی که باید با تجربه عقل و منطق خودت و به کمک این شاهراه ها راهتو بسازی...اینکه فکر کنی دستور از پیش تعیین شده ای اومده واسه زندگی انگار عروسک های کوکی هستیم...بعد معنی تجربه و زندگی و انتخاب از بین میره...
یعنی من به زوووررر یکسری دغدغه های ذهنیمو خاموش کردم که به درس و مشقام برسم بعد پامو گذاشتم اینجا...هیچی دیگه!
پاسخ:
راه بوده مسلک بوده، خوب هم بوده به اندازه ای، هر چیزی رو تو بستر زمانی و مکانی بررسی میکنن!
شریعت اسلام خوب بوده؟ بلع!
عرب رو متمدن کرده؟بله
اما کجا و کی؟
1400 سال پیش در جزیرتالعرب! پیامبر اسلام وقتی ظهور کرد که عرب دختر زنده به گور میکرد! تمام سال کشتار آزاد بود به جز 3 ماه! که ماههای حرام بودن! تو اون شرایط اسلام راه نجات بود، برای بربرهای بادیه نشین مدنیت رو به ارمغان آورد! ولی تو سال 1395 و 2016 میلادی چی؟ شرایط به همو صورته؟ قید مکانی چی؟ الان کشورهای مسلمون اوضاعشون چجوریه؟ حتما میگی این سالام واقعی نیست و "هر عیبی هست از مسلمانی ماست" پس بزار بهت بگم، این اسلامی که حرفشو میزنی و مدینه فاضله ای که ساختی هیچوقت دست یافتنی نیست و نخواهد بود و بقیش شعاره! 
-آره راسل خیلی میفهمه! راسل هیچ نمیدونه انسان فرشته نبوده و نیست که سقوط هم بکنه. انسان، انسان بوده و هست، آدم بوده و هست حتی که اگه سقوط کرده باشه. سقوط کرد چون به خرد و دانش دست یافت هرچند براش گرون تموم شد هرچند هرکسی زیاد بدونه تکلیف و مسئولیتش هم زیاد میشه. آدم به خاطر شکمش به خاطر سیبُ گندم سقوط نکرد به خاطر میوه خرد و دانش سقوط کرد.
یکی میخواد انسان و فرشته رو برای راسل تفکیک کنه! شما چرا بدمست؟
فرشته ها درجَشون از آدم پایینه

-"و یا اینکه اینقدر بارون بیاد که سطح آب اقیانوس ها اینقدر بالا بیاد که هر کی تو ارتفاعات هم بره باز هم غرق شه! اینا شک و شبهه نداره! بیشتر شبیه چند میلیون سال پیش و فرایند به وجود اومدن دریاهاست!"

یه سیاره ای بوده که توش حیات وجود داشته توی آب هاش. ولی بنا به دلایلی به درجه نابودی میرسه. وقتی در حالت انفجار قرار میگیره و بعد منفجر میشه تمام آب دریاها و اقیانوسهاش در فضا پخش و روی کره زمین فرود میاد. [خب بالا هم گفتم همه معجزات دلایل علمی دارن]. خدا هم از اون اتفاق پیش آمده برای تنبیه اون آدم ها استفاده میکنه ولی نوحُ و هرکسی که بهش ایمان داشتنُ آگاه میکنه دستور ساخت کشتیُ میده و نجات میده. کره زمین دچار طوفان، رعد و برق، سیل میشه. [حالا اینکه این موضوع تا چه اندازه درسته دقیق نمیدونم ولی خیلی منطقی تره تا اینکه یهو دنیا کن فیکون بشه]
بخشی کمی از آب اون سیاره در قسمتی از فضا [که الان دقیق یادم نیست] یخ میزنه. وقتی کره زمین یا خورشید در مسیر خاصی قراره میگیرن با اون یخ ها،بخشی از اون یخ ها آب و باز هم روی کره زمین فرو میریزه. و حتما شنیدی یا توی اخبار بارها شنیدیم که میگن فلان کشور همراهِ بارون، ماهی از آسمون باریده، یا مثلا قورباغه افتاده. دلیلش همینه.
[هی نمیخوام این مسائلُ بگم مجبور شدم. برای خودت نوشتم اگه صلاح میدونی میتونی پاک کنی.چون بعضیا به مسائل مربوط به خدا حساسن! ]

-اساطیر و افسانه ها هم دروغ نیستن و امکان واقعی بودنشون وجود داره و در حال بررسی هستش! مثل هرکول، . . .


پ ن پ

پاسخ:
این بحث ما به نتیجه ای نمیرسه، ولی تا اونجایی که من میدونم از وقتی علم پیشرفت کرد و دوربین و فیلمبرداری درس شد، و عکسبرداری رواج پیدا کرد، نه کسی روی آب راه رفت و نه دریایی از وسط شکافته شد و نه کودکی در گهواره سخن گفت و ماهی از وسط دو نیم شدو نه کسی داخل شکم نهنگ زنده موندو ....
راجع به اساطیر و افسانه هم که به قول فردوسی: رستم یلی بود در سیستان/ منش کرده ام رستم باستان... تبدیل یک پهلوان به اسطوره، کار راوی داستان! کسی نمیگه هرکول وجود نداشته یا رستم، بحث قدرت های ماورایی و داستان سرایی هاست!
و در آخر ایشالا شوهرت طبق نص صریح قرآن سوره نسا آیه 3 و 4 ، شوهرت سه تا زن بعد تو بگیره و بی نهایت کنیز و سیغه ای بگیره اونوقت ببینم باز هم دفاع تمام قد میکنی از چیزهای که معتقدی بهشون و ایمان داری یا نه، و ایمان داری که مطلق هستن و خللی بهشون وارد نیست! :)))
مدتهاست همه اینها را می دانیم.
در ما فقط یک مشکل مادرزادی وجود دارد.عادت می کنیم که....تقلید اسان تر از تفکر است ....
پاسخ:
ایمان آوردن راحت تر از فکر کردن است از این رو تعداد مومنان بیشتر از متفکران است
 برتراند راسل.

اصلا حرفایی که زدم بحث کردن نبود
تو متوجه حرفای من نشدی
از چیزی دفاع نکردم
حرفاتو نفی نکردم

و در آخر ایشالا زبونت زیگیل دربیاره
پاسخ:
:)))))
۰۹ دی ۹۵ ، ۱۱:۳۴ اثر انگشت
انقدر بدم میاد وقتی توو این موارد موضعم از قبل مشخصه و نظر تازه ای ندارم.
این nامین پستی که راجع به شک و تعصب و خرافات مینویسی..این یعنی خیلی اذیتت میکنه.هست خیلی ام هست.به طور فجیعیی ام هست.دوران ِ ما که گذشت اما من حتی زمانه ی خوبی واسه آیندگان هم پیش بینی نمیکنم.حتی برای بچه های آزاده امروز و فردایی که حرف زور رو پذیرا نیستن.بدون دلیل و قانع شدن چیزی رو قبول نمیکنن.راستش ازشون واهمه دارم.
پاسخ:
درست فهمیدی، واقعاً اذیتم میکنه خرافات و یه سری رسوم، منم موافقم کلاً اینده روشن نیست، کلا برای بشر عرض میکنم
سلام جناب بدمست من دارم یه تحقیقی انجام میدم و اگه میشه شما هم کمک کنید و به یه سوالم جواب بدید؟
به نظر شما به عنوان یه مرد یه دختر با قیافه متوسط رو به خوب با هیکل عالی جذاب تره یا یه دختر زیبا با یه هیکل نه چندان جالب و جذاب

پاسخ:
من یه چیزیو میدونم از آدم چاق متنفرم، اینو میدونم فقط 
:)))
دس خودم نیس البته یه حسه دیگه 
ولی معیار خوبی نیس اصلا قضاوت از روی این چیزها
نه شما کلا بد متوجه شدید ببین من میگم یه سری جعبه گذاشتن جلوت پر از قطعه اسم یکیش علمه اسم یکیش دین اسم یکیش تجربه و خیلی چیزهای دیگه این تویی که باید با هوشمندی از بین این قطعه ها در شرایط مناسب یک قطعه رو برداری و بزاری سرجاش تا پازل زندگی خودت رو بچینی اینکه یکی از این جعبه هاروبرداری و هی قطعه هارو بریزی تا پازلت درست بشه غیر ممکنه همینه که پازلا درست نمیشن نه تو کشورهای اسلامی نه تو کشورهایی که صرفا برپایه تفکرات خاصی چیده شدن...اندیشه مارکس 6میلیون کشته داد...کلیساها جلوی علم رو گرفتن...و علم مطلق فاجعه هیروشیما رو ورق زد هیچکدوم از اینها به تنهایی جواب نمیدن و من معتقدم بدون هرکدومشونم یه جایی بالاخره زمین میخوریم...
پاسخ:
بله درسته،پازل زندگی هر کسی ممکنه از طریق هر راهی تکمیل بشه، مهم اینه که، پازل زندگی بقیه خراب نشه به دلیل راهی که انتخاب میکنیم، یا محدودیتی برای دیگران ایجاد نکنیم!
خود پست یه طرف ؛کامنتا اون طرف:)))
جالبیش این جاست که باید فرهنگ لغت بگیرم دستم بشینم کامنتارو بخونم :دی

پاسخ:
:)))
سبب خیر شدیم پس
۱۰ دی ۹۵ ، ۲۲:۳۵ نرگس_دختر حاجی
بدمست...  سلام :)   
نمی دونستم مینویسی دوباره تو بیان  
پاسخ:
سلام
تازه شروع کردم،
منتظرم فیلتر بشه دوباره :))
۱۳ دی ۹۵ ، ۱۳:۲۸ مبهم الملوک
سلام
باید بگم که ازمایش زندان استنفوردی که بهش اشاره کرده بودین خیلی جالب بود
مرسی :) چیزای جالب دیگه ای هم بود معرفی کنید استقبال خواهم کرد :)

هیژده در پی زندگی :) این رسمش نیستااا...بگید بیاد بنویسه
پاسخ:
اگه به تست های روانشناسی علاقه داری، عبارت "معروف ترین آزمایش های روانشناسی" رو سرچ کن. عجیبه!
که رستم یلی بوده در سیستان من اش کرده ام رستم داستان/ دستان
پاسخ:
سپاسسس
لاریب فیه از نسل میمونیم.
حالا به گوشه ی قبای هرکی برنخوره.
اولین نسل از میمونهایی که شعور کیفی ارتقا یافته رو تجربه کردند و تصمیم گرفتند به جای غان و غون ، نامگذاری کنند.
البته از بین همه ی گونه ها ، اورانگوتان ، گوریل ، میمون پرنده و ... مامان بزرگ بابا بزرگ ما بودند که قابلیت تفکیک آوایی داشتند.
الان هم ما انسان نیستیم.
گونه ای از میمون ها به نام انسانیم که قابلیت نامگذاری داریم و ابزار سازیم.
ابزار سازی و نامگذاری تنها مزیت ماست.


رسالت اخلاقی و .... رو مورچه و کرگدن و گوزن هم دارند.
فقط اسکیل بازیها فرق داره.

حالا چرا اشرف مخلوقاتیم؟ چون حیوان ناطق هستیم.
نطق ریشه ی گفتاره، همه ی حیوانات نطق میکنند.
نطق ریشه ی منطق ه، همه ی حیوانات منطقی عمل میکنند.

الان چی ماها از گربه ها بیشتره؟ یا از پانداها؟ اگر ما رسالت انسانی داشته باشیم اونها هم رسالت گربه ای و پاندایی دارند.


من میگم از این قیاس مع الفارق درگذریم.
عاقا من نمیخواستم بنویسم ولی رسالت زبانشناسانه ام دست بردار نبود.
شرمنده
پاسخ:
استفاده کردیم قربان ولی بحث من اینه که خوب چجوری این داستان تکامل با داستان رانده شدن از بهشت تطابق پیدا میکنه؟!
بهشت دنیای بی خیالی گونه ی حیوانی بودن است.
بخور، بخواب، خیالیت نباشه.
این دقیقا عین بهشت و رسالت گوزنی ، پاندایی و ... است.
جهنم وقتی شروع شد که قرار شد ما تصمیم بگیریم که به جز خور و خواب و ... آپشنهای دیگه ای به زندگی اضافه کنیم.
جهنم ساختیم رفت.
چون همه اون موقع ها یک اندازه میخوردیم و میزیستیم، الان همین قدر که میبینی گروهی به تو ارجحیت شعوری، جغرافیایی، مالی و ... دارند، اتومات جهنم درست میشه.
جنگ و جبر و بلا هم بیاد روش.
تنها بدبختی ما اینه که تنها گونه ی جهش زده ی مختار ابزار ساز متفکریم.
هرکدوم از این آپشنها حذف بشه کم کم اون بهشت گم شده پیدا میشه
پاسخ:
خوب منم میگم این جهش کار تکامله، کما اینکه ممکن تو هزاران سیاره دیگه در هزاران کهکشان دیگه گونه هوشمند موجود باشه. فرق من و شما اینه که شما میگین این جهش عمدی اتفاق افتاده!
عمدی در کار نیست.
کاملا رندم ما گونه ی تکامل یافته شدیم.
دقیقا همینقدر احتمال وجود داشت که گونه ی دیگری تکامل بزنه
در ضمن 
ما اولین گونه از تکامل یافته ها به نظر میرسیم یعنی فقط به نظر میرسیم
قبل و بعد از ما نیز احتمال تکامل خیلی از گونه ها بوده وخواهد بود

متاسفانه کاری نمیشه کرد
تکامل ما بیشتر تخریب داشته هاست

نامه های گجت یادته؟
این نامه خود به خود از بین میرود

ما تکامل تخریبی رو به خونه ی نهایی میرسونیم و کاملا منهدم میشیم

بعد یه گونه ی دیگه سیر تکاملش به باروری میرسه 
و الخ
پاسخ:
منم همینو میگم خوب
پس خدا چجوری بشر رو صاحب شعور کرده؟! خدا کجای این داستانه؟
نکته ی بعدی اینه که همونطور که میمون و سگ و بز فک میکنند شعور دارند، انسان هم فکر میکنه شعور داره.
و خیلی راحت اون داره زندگی سگی و بزی میکنه و ما زندگی انسانی.

از کجا معلوم یه دوره ی دیگه ، گونه ی تکامل یافته ی نوعی باکتری بی هوازی، اشرف مخلوقات نباشه؟

مباحث راجع به خدا رو بلد نیستم
پاسخ:
سپاسگزارم
عالی بود جواب لیدی به متون این سایت .منو بیشتر قانع کرد تا مطالب و پاسخ صاحب سایت یا دیگران
پاسخ:
همینقدر هم برای ما کفایت میکنه قربان،
تشکر از وقتی که گذاشتین
:)))

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">